Pentagram – kontrowersyjny symbol o wielu znaczeniach
Pentagram – kontrowersyjny symbol o wielu znaczeniach
Pentagram – kontrowersyjny symbol o wielu znaczeniach. Robert Langdon, bohater cyklu powieści Dana Browna, przekonywał, że symbole mają różne znaczenia w zależności okoliczności. To prawda i dlatego na temat większości symboli możemy powiedzieć wiele, nie będąc w stanie jednoznacznie uznać ich za dobre czy złe. Dla przykładu czym innym jest swastyka w hinduizmie, a czym innym była swastyka na proporcach III Rzeszy. Podobnie jest właśnie z pentagramem, czyli znaną wszystkim gwiazdą pięcioramienną.
Pentagram jako pozytywny symbol
Czy gwiazda pięcioramienna jest symbolem satanistycznym? Odpowiedź brzmi: tak i nie. Dlaczego nie? Pentagram wykorzystywany był również w świeckich kontekstach oraz takich zupełnie niezwiązanych z duchowością. Między innymi pentagram jest geometrycznym odzwierciedleniem trajektorii planety Wenus. Może on również oznaczać 4 żywioły, nad którymi panuje piąty najważniejszy, czyli dusza. Dla Pitagorejczyków z kolei pentagram miał oznaczać tzw. złote proporcje, a zatem symbolizował doskonałość. Co ciekawe, dla Żydów i chrześcijan najdoskonalszą liczbą nie jest 5 ale 7. Jak już o chrześcijanach mowa, to można wspomnieć, że jednym ze znaczeń przypisywanych temu symbolowi jest 5 ran Jezusa. Również na swojej tarczy miał go Sir Gawain z legend o królu Arturze, czyli jakby nie patrzyć, chrześcijański rycerz.
To co z tym szatanem?
Najprawdopodobniej ten symbol pojawił się w odległej starożytności, jeszcze w XXX w. p.n.e. i wcześniej. Mówimy tu o terenach Mezopotamii, czy jak kto woli, Babilonii. Oznacza to, że ludzie doszukiwali się mistycznego znaczenia w liczbie 5 jeszcze przed wykształceniem się powszechnych w dzisiejszym świecie religii. Trudno więc uznać, że powstanie symbolu od początku wiązało się z pojęciem szatana czy chrześcijańskiego rozumienia dobra i zła.
Utożsamianie gwiazdy pięcioramiennej z mrocznymi siłami nie jest wcale wzięte znikąd. Mógł on w dawnych czasach oznaczać symbol kultu matki ziemi lub pogańskiej bogini utożsamianej z naturą. Nie brzmi to bardzo mrocznie, lecz dla chrześcijanina kult przyrody jest zgubny i może on oznaczać zatracenie duszy.
Mimo wszystko pojęcie matki natury mało komu mogłoby się kojarzyć z rogatym diabłem, a gwiazda pięcioramienna tak się właśnie kojarzy. Najmroczniejsza strona tego znaku zaczyna się, kiedy odwrócimy go pionowo. Jeśli przyjrzymy się symbolice odnoszącej się do triumfu ludzkiej duszy, to po odwróceniu otrzymujemy całkowite zaprzeczenie tej idei. Taką odwróconą gwiazdę stosowali często wrogowie Kościoła, którzy też rysowali w niej głowę kozła. Takiego kozła można odnieść do starych pogańskich wierzeń, w których z podobizny zwierzęcia (najczęściej wykonanego ze złota lub innego materiału) tworzyło się bożka. Taki znak mógłby symbolizować zakwestionowanie wiary w Boga, jako stwórcy i władcy wszystkiego i zrównanie Go z byle idolem. Kozioł może też być kontrą wobec Branka Bożego, czyli Jezusa Chrystusa, którego symbol ma wykpić.