Czym jest moc w Gwiezdnych Wojnach?

Czym jest moc w Gwiezdnych Wojnach?

Czym jest moc w Gwiezdnych Wojnach?

Czym jest moc w Gwiezdnych Wojnach? Chociaż seria Gwiezdne Wojny zawiera wiele elementów sci-fi, to tak naprawdę jest to klasyczny fantasy. Różnica jest taka, że w miejscu klasycznej magii znanej nam z książek Tolkiena czy takich światów jak Warcraft, mamy tzw. moc.

Moc w gwiezdnych wojnach jest uznawana za najważniejszą siłę we wszechświecie, a nawet przypisuje się jej przyczynę istnienia życia. Są jednak osoby wrażliwe na nią w różnym stopniu, dlatego nie każdy potrafi się nią czynnie posługiwać. W filmie „Mroczne Widmo” mogliśmy się dowiedzieć, że za wrażliwość na moc odpowiadają midichloriany. Osoby, mające ich dużo w sobie, miały okazję, aby zostać prawdziwymi rycerzami Jedi.

Rycerze Jedi w walce z ciemną stroną Mocy

Wiemy o istnieniu jasnej strony Mocy oraz ciemnej strony Mocy. Czym jest Moc w rozumieniu Jedi a czym w rozumieniu Sithów? Dla Jedi ważna jest harmonia ze światem, dlatego strzegli oni równowagi. Pod tym względem można ich porównać do Magów Wody z serii Gothic oraz ich ramienia zbrojnego, czyli Wodnego Kręgu. Mieli oni za zadanie strzec harmonii w wojnie bogów.

Sithowie z kolei czerpali swoją potęgę między innymi z nienawiści i strachu. Dzięki negatywnym emocjom potrafili w łatwy sposób posiąść wielką siłę. Nie można jednak powiedzieć, że Sithowie byli silniejsi od Jedi. Kiedy Luke w „Imperium Kontratakuje” zapytał mistrza Yodę o to, czy ciemna strona jest silniejsza, ten zaprzeczył. Powiedział jedynie, że jest ona łatwiejsza i bardziej kusi.

Przekonaj się sam

Możemy mieć problemy ze zrozumieniem, czym jest Moc, gdyż jest to skomplikowane zagadnienie. Łatwiej będzie nam samemu się przekonać, jeśli spróbujemy się wcielić w mieszkańca którejś z planet ze świata Gwiezdnych Wojen. Mogą nam w tym pomóc gry wideo takie jak „Knights of the Old Republic”, „Jedi Academy” czy gra z gatunku MMORPG – „The Old Republic”.