Syreny – mitologiczne piękności, czyhające na życie żeglarzy

Syreny – mitologiczne piękności, czyhające na życie żeglarzy

Syreny – mitologiczne piękności, czyhające na życie żeglarzy

Syreny – mitologiczne piękności, czyhające na życie żeglarzy. Mamy w zasadzie dwa wyobrażenia syreny. Jedno pochodzi z mitologii greckiej, w której  były one połączeniem ptaka i kobiety. Wygląd kobiety-ptaka został wykorzystany także w grach z serii Gothic, choć tam nie są one nazywane syrenami a harpiami. Jest też inna różnica. W mitologii greckiej te morskie kobiety zwabiały żeglarzy śpiewem, a potem je mordowały. Harpie ze świata Gothic zaś atakowały bez ostrzeżenie i nie zamieszkiwały mórz tylko tereny górskie.

Czy wizerunek kobiety-ryby powstał przez pomyłkę?

Jak to się stało, że mityczne stworzenia kojarzymy dzisiaj jako pół kobiety pół ryby a nie jako skrzydlate bestie? Być może winę lub zasługę należy przypisać Pliniuszowi Starszemu, który w swojej „Historii naturalnej” pomylił syreny z nimfami wodnymi (nazywanymi nereidami). Dzieło powstało w I w n.e. i to od tamtego czasu żeglarze przestali bać się ptaków z ludzkimi głowami.

Syreny nie takie straszne

Legendy związane z syrenami należą zdecydowanie do tych bardziej drastycznych. W końcu nikt nie chciałby być pożarty przez krwiożerczą bestię na środku można. W kulturze popularnej jednak możemy się spotkać z wizerunkiem przyjaznej syrenki. Taką w końcu była Arielka z animowanego filmy wytwórni Disneya.

Być może to właśnie dzięki temu filmowi dzieciom kojarzą się one pozytywnie. Kiedy szukamy stroju na bal przebierańców dla naszych dzieci, możemy również znaleźć stroje z rybimi ogonami dla dziewczynek. Tylko czy taki ogon nie utrudnia udziału w zabawie? Nawet jeśli tak, to czyż nie warto się poświęcić, żeby przez te kilka godzin poczuć się jak Arielka?