Eliksiry i mikstury, czyli magiczne praktyki kulinarne

Eliksiry i mikstury, czyli magiczne praktyki kulinarne

Eliksiry i mikstury, czyli magiczne i niemagiczne praktyki kulinarne

Eliksiry i mikstury, czyli magiczne i niemagiczne praktyki kulinarne. Bardzo wiele osób pije napary z ziół, wykazujące działanie lecznice. Gdy boli nas brzuch, chętnie sięgamy po mięte i rumianek. Aby zadbać o lepszą pracę serca, od czasu do czasu napijemy się herbatki z kwiatu głogu. Dla wyciszenia się po ciężkim dniu pracy możemy napić się melisy, a na trawienie pomaga nam czystek. To oczywiście tylko niektóre z napojów, jakie pijemy dla zdrowia, ale bez względu na to, jaką herbatkę wybierzemy, uznajemy jej działanie za praktyczne, a nie magiczne.

Stare dzieje

Kiedy ludzkość nie miała zbyt dużej wiedzy na temat medycyny, różnym ziołom i napojom przypisywano właściwości magiczne. Zielarze i zielarki, zajmujący się takimi specyfikami, byli nazywani czarownikami lub wiedźmami. Takimi zielarzami uznawanymi za czarodziejów byli na przykład celtyccy druidzi.

Eliksiry i mikstury w świecie fikcji

Wśród dzieci najpopularniejszym magicznym napojem jest ten, który warzył Panoramix z komiksów o Asteriksie. Dawał on niezwykłą siłę każdemu, kto go wypije. Dzięki temu niepozorni Galowie byli wstanie oprzeć się dużo lepiej uzbrojonym i wyćwiczonym od nich Rzymian.

Eliksiry są również stałym elementem wielu gier wideo. Z takich możemy korzystać w grze Gothic, gdzie służą one do chwilowego lub stałego poprawienia kondycji naszego bohatera. W drugie części tej gry występuje również rozbudowany system alchemii. Możemy warzyć takie napoje samodzielnie, do czego potrzebujemy odpowiedniego sprzętu i składników. Składniki, o których mowa, to właśnie zioła. Możemy zbierać je w lasach, na łąkach, a nawet przy drogach.

Podobne zastosowanie mają one w świecie Warcrafta czy Tibii. W „World of Warcraft” możemy je kupować lub warzyć samodzielnie. Aby to drugie było możliwe, powinniśmy rozwijać umiejętność zielarstwa, aby móc zbierać potrzebne składniki. grze Heroes of Might and Magic III z kolei, możemy uleczać swoich żołnierzy za pomocą odpowiedniego czaru. Ikonką tego zaklęcia jest właśnie butelka z eliksirem.

Najpopularniejszy czarodziej na świecie

Warzenie eliksirów było jednym z obowiązkowych przedmiotów w Hogwarcie. W świecie stworzonym przez J.K. Rowling można poznać wiele różnych napojów mających magiczne właściwości. W pamięć czytelników i widzów na pewno zapadł eliksir wielosokowy, który pozwalał czarodziejowi na przemienienie się w dowolną osobę. Potrzebny był jednak jakiś materiał genetyczny tej osoby, a więc najlepiej się do tego nadawał głos.

Nalewki i syropy

Oprócz parzenia ziół produkujemy też inny płyny, od których oczekujemy określonego efektu. Bardzo wiele osób angażuje się w produkcję swojego własnego alkoholu, co w dawnych czasach również mogło być uznawane za sztukę tajemną. Kiedy dopada nas przeziębienie, także możemy stworzyć pewien „magiczny napój”, jakim jest syrop z cebuli. Gdybyśmy się cofnęli do czasów zamierzchłych, bardzo możliwe, że uznano by nas za czarowników.