Druidzi – rzeczywistość a fantazje

Druidzi – rzeczywistość a fantazje

Druidzi – rzeczywistość a fantazje

Druidzi – rzeczywistość a fantazje. W historii ludzkości w określonych społecznościach pojawiły się osoby, które później nazwano druidami. Tego słowa również zaczęto używać w świecie fantastyki na określenie pewnego rodzaju czarodziejów. Zwykle byli oni kojarzeni z naturą, a także mocą przemieniania się w zwierzęta.

Druidzi w fantastyce

Druid w fikcji jest często mędrcem, znającym się na przyrodzie, co nierzadko przekłada się na zdolności zielarskie. Kimś takim był w końcu Panoramix z serii komiksów oraz filmów o Asteriksie. To właśnie on był odpowiedzialny za warzenie magicznego napoju. W świecie Warcrafta również byli oni kojarzeni z lasem i naturą, a rasą, która specjalizowała się w druidyzmie były elfy. Potrafili się oni przemieniać w takie zwierzęta jak pantery czy niedźwiedzie. W serii Heroes of Might and Magic druid to ponownie czarodziej, a w czwartej odsłonie gry jego magia jest ściśle związana z przywoływaniem istot.

A jak to wyglądało w rzeczywistości?

Jeśli oprzemy się na wiedzy o historii, to zauważymy, że druidami zaczęto nazywać kapłanów celtyckich społeczności. Pełnili jednak też inne funkcje niż tylko kapłańskie, a bywali oni sędziami czy lekarzami. Brali nawet udział w prawodawstwie, więc można przypuszczać, że ich pozycja w społeczeństwie była naprawdę wysoka.

Skąd się wzięło słowo druid? Bardzo możliwe, że pochodzi ono od celtyckiego słowa drúisi, oznaczającego czarownika. Inną teorią jest greckie lub galickie pochodzenie, mające nawiązywać do dębu, który był ważnym drzewem dla Celtów. Ciekawostką jest, że również dla naszych przodków, Słowian, dąb miał duże znaczenie.

Magia czy nie magia?

Możemy przyjąć, że kapłani, o których mowa, naprawdę byli mistrzami w zielarskim fachu. Z pewnością ze swojej wiedzy korzystali również w lecznictwie, co dla mniej rozwiniętych społeczności mogło wydawać się wielką zagadką. Nie ma powodu, żeby wierzyć w to, że mieli oni prawdziwe czarodziejskie mocy, ale jak widać, potencjał literacki jest wielki. Nie ma więc nic dziwnego, że temat korzyści związanych z wykorzystywania przyrody połączonych z otoczką magiczną stał się bardzo płodnym motywem w świecie fantastyki.