Dungeons & Dragons – najbardziej znana gra fabularna

Dungeons & Dragons – najbardziej znana gra fabularna

Dungeons & Dragons – najbardziej znana gra fabularna

Dungeons & Dragons to gra fabularna, którą wymyślili Gary Gygax oraz Dave Arneson. Fani gier RPG znają ją już od ponad 40 lat, a nie wydaje się być ona przeżytkiem. Mimo że największy sukces odnoszą dzisiaj gry wideo takie jak „Wiedźmin” czy „Dark Souls”, to ludzie nadal bardzo chętnie sięgają po tradycyjne rozwiązana.

Co to jest gra fabularna?

Gra fabularna jest rodzajem gry towarzyskiej, której sednem jest narracja. Każdy z graczy wchodzi w rolę wybranej przez siebie postaci. RPG to skrót od role-playing game, ale więc wcielanie się w rolę, występuje już w samej nazwie. Wszystko od postaci, aż po otaczający świat, istnieje tak naprawdę tylko w wyobraźni graczy. Często muszą oni stawiać na rozwój swojego fikcyjnego bohatera i podejmować się różnych wyzwań. Efekt ich działań często określa rzut kośćmi oraz decyzje mistrza gry.

Podręczniki do Dungeons & Dragons

Mogłoby się wydawać, że w grę fabularną, taką jak Dungeons & Dragons, gra się bardzo łatwo. W końcu korzystamy tylko z wyobraźni, a wyobraźnie mamy nieograniczoną. Jest to jednak błędne myślenie, gdyż zasady gier RPG bywają często bardzo szczegółowo rozpisane w odpowiednich podręcznikach. Żeby dobrze wczuć się w swoją rolę, musimy wiedzieć, jak działa konkretne uniwersum, co nam wolno, a czego nie wolno.

Trochę nauki nie zaszkodzi

Niech nam się to nie myli jednak z wkuwaniem treści podręczników, jakie znamy ze szkoły. Tutaj stawiamy przede wszystkim na zabawę, a każda nowa wiedza na temat gry sprawia, że możemy lepiej się wczuć i czerpać większą satysfakcję. A o to przecież chodzi, więc taką naukę można spokojnie zaliczyć do przyjemności. Jeśli śni nam się prawdziwa przygoda w świecie fantasy, to zaopatrzmy się w jeden z dostępnych podręczników i bądźmy gotowi na udział w pierwszej naszej sesji RPG.