PBF – ciekawa alternatywna dla tradycyjnych gier fabularnych

PBF – ciekawa alternatywna dla tradycyjnych gier fabularnych

PBF – ciekawa alternatywna dla tradycyjnych gier fabularnych

PBF – ciekawa alternatywna dla tradycyjnych gier fabularnych. W czasach, gdy jeszcze mało kto miał w domu PC-eta, popularnością cieszyły się gry fabularne, czyli inaczej RPG. Oczywiście mają one wiele fanów również dzisiaj, choć trzeba przyznać, że część swojej popularności musiały oddać grom wideo. Cyfryzacji jednak ma do zaoferowania też alternatywną opcję dla fanów gier RPG. Są tak to tak zwane gry PBF (Play By Forum).

Czym są gry PBF?

Gra PBF to rozgrywka RPG przeprowadzana na forum internetowym. Nie jest to może bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu, ale największą zaletą jest jej dostępność. Istnieje wiele forów, które utworzono specjalnie w tym celu. Niektóre oferują tworzenie sesji na zasadach istniejących już gier fabularnych (D&D, Warhammer, Zew Cthulhu), a inne opierają się na całkowicie autorskich pomysłach.

Zasady gier PBF

Zasady są takie same jak w tradycyjnych grach RPG, czyli każdy sesja zaczyna się od utworzenia postaci. Kiedy każdy gracz już określi swoją postać, zaczyna się pisanie postów. Trzeba pamiętać, że każdy musi napisać swój post w określonej kolejności, czyli po jednym poście na „turę”. Kiedy wszyscy skończą swoją turę, wtedy Mistrz Gry pisze swój post, a ten ma na celu pchnąć fabułę do przodu oraz określić, czy działanie danego gracza się powiodło.

Jak w przypadku tradycyjnych gier RPG zdarzenia losowe można określać rzutem kością. Czasem mistrz gry (ang. game master; GM) wykonuje w tym celu rzut prawdziwą kością, lub korzysta ze specjalnego oprogramowania.

Forum a tradycyjne spotkanie

Treść takiej sesji fabularnej nie musi się wiele różnić od tej w tradycyjnej formie. W zasadzie za rozgrywkę odpowiada tylko to, jak posłużymy się naszą wyobraźnią i jak ubierzemy ją w słowa. Można więc powiedzieć, że PBF to dobra alternatywa dla osób, które zawsze chciały spróbować zagrać w grę fabularną, ale nie miały do tego okazji. Dzięki rozgrywce przez forum można poznać wiele różnych osób, których w innych okolicznościach byśmy nie spotkali. To, czy budowanie internetowych przyjaźni jest zdrowe dla ludzkiej psychiki to już temat na zupełnie inną dyskusję.

Co jeśli ktoś spróbował i uważa, że rozgrywka przez forum nie daje mu tego samego, co obcowanie z ludźmi w jednym pomieszczeniu? Na to istnieje tylko jedna rada – wyłączyć komputer i poszukać osób chętnych do gry na żywo.