Słowiańskie obrzędy i ich wpływ na współczesne święta.

Słowiańskie obrzędy i ich wpływ na współczesne święta.

Słowianie obchodzili podczas roku wiele świąt i najróżniejszych obrzędów. Zapewne wiele osób słyszało o Nocy Kupały czy też popularnych, również i dzisiaj, dożynkach. Lista słowiańskich świąt, obchodów czy obrzędów jest jednak o wiele pokaźniejsza. Niewiele osób też zdaje sobie sprawę z tego, że współczesne święta mają wiele wspólnego z tradycjami słowiańskimi. Wiele chrześcijańskich świąt, takich jak Wigilia, korzeniami sięga właśnie do czasów pogańskich. Zwyczaje, które współcześnie praktykujemy, takie jak przygotowywanie 12 potraw, zostawianie dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa czy wkładanie niewielkiej ilości sianka pod świąteczny obrus. Wszystkie, wspomniane praktyki, zapoczątkowane zostały przez Słowian, następnie zaś, wraz z szerzeniem się chrześcijaństwa, część z nich została zaadaptowana przez nową wiarę.

Słowiańskie praktyki we współczesnych świętach.

Dodatkowy talerz na wigilijnym stole dzisiaj ma jasny przekaz – jest to okazanie gotowości do przyjęcia niespodziewanego gościa. Zwyczaj ten zaczerpnięty został od Słowian, którzy to w ten sposób chcieli zaprosić do wspólnego stoły dusze zmarłych członków rodzin. Nie inaczej jest także z wkładaniem sianka pod obrus. Oczywiście, dzisiaj kojarzy nam się ze stajenką, w której to urodziło się dzieciątko Jezus. Także i ten zwyczaj wywodzi się z praktyk słowiańskich, którzy to w ten sposób chcieli zyskać sobie uznanie i przychylność bogów odpowiedzialnych za urodzajne plony.

Mniej znane święta.

Dożynki, czy też Noc Kupały są i dzisiaj dosyć dobrze znane. Słowiański cykl świąt jest jednak o wiele pokaźniejszy. Symboliczne pożegnanie zimy, które z pewnością każdy z nas obchodził w czasach szkolnych, a któremu to towarzyszyło topienie „Marzanny”, także sięga korzeniami czasów słowiańskich. Zwyczaj ten powiązany jest ze świętem „Jare Gody”, w czasie to którego nasi przodkowie oddawali się licznym obrzędom, mającym przygotować ich na nadejście wiosny i tym samym – dobrym urodzajem i plonami.