Wilkołak – legendarne połączenie człowieka i wilka

Wilkołak – legendarne połączenie człowieka i wilka

Wilkołak – legendarne połączenie człowieka i wilka

Wilkołak – legendarne połączenie człowieka i wilka. Wśród wielu legend i podań istnieją historie na temat osób potrafiących przemienić się w postać zwierzęcą. Takimi zwierzętami, których postać mieli przyjmować ludzie, były dziki, niedźwiedzie, tygrysy czy wilki. To podania o tych ostatnich stały się najbardziej znane i tak oto mamy znaną nam wszystkim postać wilkołaka.

Wilkołak w dawnych podaniach

Jeśli wierzyć greckiemu historykowi Herodotowi, który pisał w V w., motyw przemieniania się człowieka wilka występował już w starożytności. Według jego dzieł, Grecy oraz Scytowie, którzy zamieszkiwali tereny nad Morzem Czarny, wierzyli w takie zjawisko. Według nich sąsiedni Neurowie mieli być czarodziejami, potrafiącymi się przemienić w wilki. Powodem takiej przemiany miało być zaspokojenie kanibalskich rządz i bezkarnego napadania na ludzi.

Podania europejskie mówią też o wilkołakach, którzy o świcie mieli powracać do swojej ludzkiej postaci. Według niektórych legend wilkołakiem można się było stać bez własnej woli. Współcześnie taki motyw występuje między innymi w serii książek o Harrym Potterze, gdzie taką klątwą obarczony był profesor Remus Lupin. Podczas pełni księżyca zmieniał się on wilkopodobną bestię, tracąc przy tym całą swoją świadomość.

Zmiennokształtność

Wilkołactwo to nie jedyna forma zmiennokształtności, jaką możemy poznać w kulturze popularnej. W serii o Harrym Potterze występują tzw. animagowie, którzy potrafią się przemieniać w takie zwierzęta jak psy czy szczury. Jednak w przeciwieństwie do wilkołaków są oni świadomi swojej przemiany i zachowują kontrolę. W grze zaś Gothic mamy okazję zwiedzić klasztor zmiennokształtnych, który kiedyś zamieszkiwali mnisi, mający zdolność do przemiany w różne bestie. Fani Warcrafta na pewno pamiętają też druidów, którzy umieli przemieniać się w takie zwierzęta jak niedźwiedzie czy pantery.

Jeden komentarz o “Wilkołak – legendarne połączenie człowieka i wilka

Comments are closed.